Vážení diváci,

dovolte, abych Vám touto cestou představil sezónu přímých přenosů z metropolitní opery v New Yorku v Kině Sněžník Děčín.

Přímé přenosy oper z New Yorku nabízejí nevšední umělecký zážitek. Jedinečná kombinace špičkového operního umění a kvalitního filmového řemesla provedeného pomocí nejmodernějších technologií objeví pro mnohé krásu operního světa a milovníkům toho žánru otevře další, zcela nové obzory. Šesti kanálový (5.1) prostorový zvuk spolu s obrazem ve vysokém rozlišení HD na velkém filmovém plátně, při kterém oko kamery vidí lépe detail dění na jevišti než oko diváka, byť sedícího na nejlepších místech přímo v Metropolitní opeře Vám přiblíží operu nejvíc, jak je to jen možné. Diváci přenosů si tak v kinech mohou vychutnávat úžasné detailní záběry, které by v samotné Met nikdy neviděli, a které jim zajištuje více než deset kamer zaznamenávajících představení. K tomu všemu přidejme bezchybné zvládnutí výsostného interpretačního umění aktuálních světových zpěváků, dirigentů, hudebníků a dalších umělců a čeká nás magické a vášnivé drama, které někdy svým intenzivním prožitkem přibije diváka často přímo do sedadel. Bonusem jsou pak rozhovory s interprety představení v přestávkách, kdy se také představují různé skryté složky operního domu, jako jsou například garderobiéra, jevištní technika, pomocný zvířecí park atd.

To vše jsou důvody, proč v roce 2009 byla Metropolitní opera oceněna Emmy Award za zásluhy na rozvoji technologie Hight Definition a jejím celosvětovém využití v kinech a divadlech. Zcela oprávněně. Vždyť jen v této sezóně budou přenosy probíhat už přibližně do 1500 kinosálů v 46 zemích světa.

Co tedy nabízí Kino Sněžník v Děčíně, které se od začátku zapojilo do tohoto projektu a kde už májí tyto přímé přenosy několikaletou tradici?

Příjemně strávený umělecký večer. Přímé přenosy se konají vždy v sobotu od sedmnácti, osmnácti a devatenácti hodin (podle délky představení). Opera je vždy v originálním znění: italsky, německy případně anglicky a francouzsky doplněna vždy o anglické titulky a program, který je připraven i  českém jazyce. Standardem už je pak bar kinokavárny otevřený hodinu před začátkem přenosu a po celou dobu přestávek mezi jednáními a bezplatné parkování u nákupního centra (cca. 150m od Kina)

Přímé operní přenosy v Kině Sněžník jsou Vaši vstupenkou do Metropolitní opery! (a ušetříte za letenku)

 

Těším se na setkání v Kině Sněžník Děčín

 

 

Martin Pošta

vedoucí Kina Sněžník Děčín

 

 

 

 

SEZÓNA 2016-2017

 

 

 

Tristan a Isolda  - R. Wagner – nová inscenace

sobota 8. října 2016 v 17:45 hodin

(předběžná délka přenosu není zatím oznámena )

Sezonu 2016-2017 zahájí nová inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy pod taktovkou Sira Simona Rattlea, která bude jeho debutem v projektu Live in HD. Nina Stemme bude zpívat Isoldu, jednu ze svých stěžejních rolí, kterou ztvárnila v nejlepších operních domech po celém světě. Jejím Tristanem bude australský hrdinný tenor Stuart Skelton, který v Met v roce 2013 zpíval Siegfrieda v tetralogii Prsten Nibelungův. Dále se na scéně objeví Ekaterina Gubanova v roli Brangäne a Jevgenij Nikitin jako Kurwenal (oba své role ztvární v Met poprvé). René Pape bude opět zpívat krále Marka, což je role, která mu přinesla skvělé ohlasy již ve třech předcházejících sezonách v Met. Inscenace Mariusze Trelińského, který v roce 2015 v Met režíroval dvojprogram Jolanty a Modrovousova hradu, vznikla v koprodukci s Festspielhausem v Baden-Badenu, Teatr Wielki – Polskou národní operou a čínským Velkým národním divadlem v Pekingu.

Dirigent: Sir Simon Rattle

Režie: Mariusz Treliński

Scéna: Boris Kudlička

Kostýmy: Marek Adamski

Světelný design: Marc Heinz

Projekce: Bartek Macias

Choreografie: Tomasz Wygoda

Cast: Nina Stemme (Isolde), Jekatěrina Gubanova (Brangäne), Stuart Skelton (Tristan), Jevgenij Nikitin (Kurwenal), René Pape (Král Marke)

 

 

 

Don Giovanni - W. A. Mozart

sobota 22. října 2016 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu 3h 22m )

Simon Keenlyside v Met poprvé ve své kariéře ztvární roli zatvrzelého hříšníka Dona Giovanniho v inscenaci Michaela Grandage, který za ni získal Tony Award. Za dirigentským pultem stane šéfdirigent Met Fabio Luisi a na scéně se dále objeví Hibla Gerzmava v roli Donny Anny, Malin Byström jako Donna Elvíra, Serena Malfi  jako Zerlina, Adam Plachetka jako Leporello, Matthew Rose jako Masetto, Kwangchul Youn jako Komtur a poprvé se v Live in HD objeví Rolando Villazón v roli Dona Ottavia. 

Dirigent: Fabio Luisi

Režie: Michael Grandage

Scéna a kostýmy: Christopher Oram

Světelný design: Paule Constable

Choreografie: Ben Wright

Obsazení: Hibla Gerzmava (Donna Anna), Malin Byström (Donna Elvira), Serena Malfi (Zerlina), Rolando Villazón (Don Ottavio), Simon Keenlyside (Don Giovanni), Adam Plachetka (Leporello), Matthew Rose (Masetto), Kwangchul Youn (Komtur)

 

 

 

Láska zdaleka - K. Saariaho – premiéra v Met

sobota 10. prosince 2016 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu není zatím oznámena )

Letošní sezonu bude v Met poprvé uvedena variace na středověkou romanci skladatelky Kaijy Saariaho L’amour de loin (Láska zdaleka), která je jednou z nejoceňovanějších oper současnosti. Světovou premiéru měla na Salzburském festivalu v roce 2000. Inscenaci vytvořil Robert Lepage v koprodukci s L´Opéra de Québec, kde měla loni v létě úspěšnou premiéru. Na inscenaci spolupracovalo studio Ex Machina. Ve svém debutu se v Met představí finská dirigentka Susanna Mälkki. Susanna Phillips vystoupí v roli Clémence, Eric Owens v roli Jaufrého a Tamara Mumford bude zpívat Poutníka, který doručuje jejich milostná psaní.

Dirigentka: Susanna Mälkki

Režie: Robert Lepage

Scéna: Michael Curry

Kostýmy: Michael Curry

Světelný design: Kevin Adams

Design světelných obrazů: Lionel Arnould

Obsazení: Susanna Phillips (Clémence), Tamara Mumford (Poutník), Eric Owens (Jaufré Rudel)

 

Nabucco - G. Verdi

sobota 7. ledna 2017 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu 2h 43m )

Hudební ředitel Metropolitní opery James Levine bude řídit Nabucca – Verdiho rané drama z dávného Babylonu. Titulní postavu ztvární Plácido Domingo, který tím obohatí svůj repertoár o další roli. Liudmyla Monastyrska se představí v náročné roli Abigail, Nabuccovy neústupné dcery, Jamie Barton bude zpívat Fenenu, Russell Thomas Ismaele a Dmitrij Beloselskij kněze Zachariáše, což je role, s níž v Met v roce 2011 debutoval.

Dirigent: James Levine

Režie: Elijah Moshinsky

Scéna: John Napier

Kostýmy: Andreane Neofitou

Světelný design: Howard Harrison

Obsazení: Liudmyla Monastyrska (Abigail), Jamie Barton (Fenena), Russell Thomas (Ismaele), Plácido Domingo (Nabucco), Dmitrij Beloselskij (Zachariáš)

 

 

 

Romeo a Julie - Ch. Gounod – nová inscenace

sobota 21. ledna 2017 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu není zatím oznámena)

Vittorio Grigolo a Diana Damrau se po úspěchu Manon od skladatele Julesa Masseneta opět setkají na scéně Met, tentokrát v nové inscenaci Gounodovy opery Romeo a Julie v režii Bartletta Shera a pod taktovkou Gianandrey Noseda. Role Julie bude pro Damrau osobním debutem. V roli Mercutia uslyšíme Elliota Madoreho a jako Otec Lorenzo se představí Michail Petrenko. Sherova inscenace vznikla v koprodukci s La Scalou a poprvé byla uvedena na Salzburském festivalu v roce 2008.

Dirigent: Gianandrea Noseda

Režie: Bartlett Sher

Scéna: Michael Yeargan

Kostýmy: Catherine Zuber

Světelný design: Jennifer Tipton

Choreografie: Chase Brock

Obsazení: Diana Damrau (Julie), Vittorio Grigolo (Romeo), Elliot Madore (Mercutio), Michail Petrenko (Otec Lorenzo)

 

 

 

Rusalka - A. Dvořák – nová inscenace

sobota 25. února 2017 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu není zatím oznámena)

V roli Rusalky si Kristine Opolais vydobyla první mezinárodní uznání. Novou inscenaci Dvořákovy pohádkové opery o Rusalčině tragickém osudu vytvořila Mary Zimmerman a řídit ji bude Sir Mark Elder. V roli prince, který si získá Rusalčino srdce, uvidíme Brandona Jovanoviche, Cizí kněžnu ztvární Katarina Dalayman, jako Vodník se představí Eric Owens a v roli Ježibaby uvidíme Jamie Barton.

Dirigent: Sir Mark Elder

Režie: Mary Zimmerman

Scéna: Daniel Ostling

Kostýmy: Mara Blumenfeld

Světelný design: T.J. Gerckens

Choreografie: Austin McCormick

Obsazení: Kristine Opolais (Rusalka), Katarina Dalayman (Cizí kněžna), Jamie Barton (Ježibaba), Brandon Jovanovich (Princ), Eric Owens (Vodník)

 

 

 

La traviatta - G. Verdi

sobota 11. března 2017 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu 2h 33m )

Sonja Jončeva se divákům Live in HD konečně představí jako nešťastná kurtizána Violetta Valéry, což je role, která jí získala mimořádné uznání. Jejím milencem Alfredem bude nadějný americký tenorista Michael Fabiano. Jednu ze svých nejslavnějších rolí, Alfredova neoblomného otce Giorgia Germonta, si zopakuje Thomas Hampson v obnovené inscenaci Willyho Deckera a pod taktovkou hudebního šéfa San Francisco Opera Nicoly Luisottiho.

Dirigent: Nicola Luisotti

Režie: Willy Decker

Scéna a kostýmy: Wolfgang Gussmann

Světelný design: Hans Toelstede

Choreografie: Athol Farmer

Obsazení: Sonja Jončeva (Violetta Valéry), Michael Fabiano (Alfredo Germont), Thomas Hampson (Giorgio Germont)

 

 

 

Idomeneo - W. A. Mozart

sobota 25. března 2017 v 17:45 hodin

(předběžná délka přenosu 3h 58m )

James Levine bude řídit orchestr Metropolitní opery v obnovené inscenaci Mozartova Idomenea, která se na jeviště vrací po více než deseti letech. Děj opery je zasazen do doby následující po trojské válce. V klasické incenaci Jean-Pierre Ponnellea se v titulní roli objeví Matthew Polenzani, jako Elektra vystoupí Elza van den Heever, Iliu ztvární Nadine Sierra, Idamanteho Alice Coote a Arbaka Alan Opie.

Dirigent: James Levine

Režie: Jean-Pierre Ponnelle

Scéna a kostýmy: Jean-Pierre Ponnelle

Světelný design: Gil Wechsler

Obsazení: Elza van den Heever (Elektra), Nadine Sierra (Ilia), Alice Coote (Idamante), Matthew Polenzani (Idomeneo), Alan Opie (Arbakes)

 

 

 

Evžen Oněgin - P. I. Čajkovskij

sobota 22. dubna 2017 v 18:45 hodin

(předběžná délka přenosu 3h 37m )

Anna Netrebko opět vystoupí v jedné ze svých stěžejních rolí - jako upřímná Taťána v Čajkovského operní adaptaci slavného Puškinova románu. Titulní roli Evžena Oněgina, který si až příliš pozdě uvědomí, že neměl odmítnout lásku mladé a nevinné dívky, ztvární Dmitrij Hvorostovsky. V obnovené inscenaci Deborah Warner, která v Metropolitní opeře zahajovala sezonu 2013-2014, za dirigentským pultem stane hudební ředitel Glyndebournského operního festivalu Robin Ticciati. V roli Oněginova přítele a posléze soka Lenského se představí Alexej Dolgov, Taťáninu sestru Olgu bude zpívat Elena Maximova a knížete Gremina slovenský basista Štefan Kocán.

Dirigent: Robin Ticciati

Režie: Deborah Warner 
Scéna: Tom Pye 
Kostýmy: Chloe Obolensky 
Světelný design: Jean Kalman
Video design: Finn Ross and Ian William Galloway
Choreografie: Kim Brandstrup

Obsazení: Anna Netrebko (Taťána), Elena Maximova (Olga), Alexej Dolgov (Lenský), Dmitri Hvorostovsky (Oněgin), Štefan Kocán (Gremin)

 

 

 

Růžový kavalír - R. Strauss – nová insenace

sobota 13. května 2017 v 18:15 hodin

(předběžná délka přenosu není zatím oznámena)

Nový Růžový kavalír v režii Roberta Carsena, jehož Falstaff slavil při své premiéře v Met v roce 2013 velký úspěch, nahrazuje v Metropolitní opeře inscenaci z roku 1969. Straussovo košaté veledílo bude dirigovat James Levine. Renée Fleming ztvární Maršálku, jednu ze svých životních rolí. V severoamerické premiéře se jako její mladý titulní hrdina Oktavián představí mezzosopranistka Elina Garanča. Barona Ochse ztvární Günther Groissböck, Sofii Erin Morley, metropolitní debut čeká v roli Faninala na Marcuse Brücka a italského pěvce si zazpívá Matthew Polenzani. Tato inscenace Růžového kavalíra vznikla v koprodukci s britskou Royal Opera House - Covent Garden a italským Teatro Regio di Torino.

Dirigent: James Levine

Režie: Robert Carsen 

Scéna: Paul Steinberg

Kostýmy: Brigitte Reiffenstuel

Světelný design: Robert Carsen, Peter Van Praet

Obsazení: Renée Fleming (Maršálka), Elīna Garanča (Oktavián), Erin Morley (Sofie), Matthew Polenzani (Zpěvák), Marcus Brück (Faninal), Günther Groissböck (Baron Ochs)